logo windsport

Jak przygotować rower do sezonu?

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z jednej strony daje bardzo dużą przyjemność, z drugiej korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Rower to oczywiście także rewelacyjny środek transportu w mieście, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnimi. Aby jednak w pełni móc cieszyć się z czasu spędzanego na swoim jednośladzie trzeba o niego odpowiednio dbać. Rower, podobnie jak samochód wymaga regularnych przeglądów. Jak częstych? Trudno konkretnie określić, ponieważ wszystko zależy od tego, jak często i jak dużo jeździmy – mówi Wojtek, kierownik sklepu rowerowego Windsport. Niezbędny, a na pewno zalecany jest minimum jeden kompleksowy przegląd roweru w roku, polegający na rozkręceniu całej konstrukcji, przesmarowaniu wszystkich ruchomych połączeń, sprawdzeniu stanu napędu, linek, pancerzy itd. Najlepiej wykonać go pod koniec zimy lub wczesną wiosną, kiedy sezon rowerowy jeszcze przed nami. Korzystanie z takiej usługi, kiedy pogoda jeszcze nie jest najlepsza daje nam także pewność, że ominiemy kolejki w serwisie rowerowym, a nasz jednoślad będzie w pełni przygotowany na wiosenne wyprawy rowerowe.

Rodzinnie na rowery.

Rodzinna wycieczka rowerowa to dla wielu osób jeden z lepszych sposobów na wspólne spędzenie weekendu. To oczywiście doskonała forma aktywności fizycznej, ale i możliwość atrakcyjnego zagospodarowania wolnego czasu. Oczywiście wyprawy rowerowe z dziećmi są zupełnie inne, niż te odbywane samotnie lub z naszymi rówieśnikami. Wszystko zależny przede wszystkim od weku naszych pociech. Wspólne wyprawy możemy odbywać już z kilkumiesięcznymi maluchami. Służy do tego specjalnie dostosowana przyczepka rowerowa. Dla nieco starszych dzieci najczęściej wybieraną formą transportu jest fotelik rowerowy, natomiast kilkulatki są już zazwyczaj doskonałymi kompanami podróży już na własnych rowerach.
To, że świat oglądany z perspektywy roweru wygląda inaczej wie każdy, kto przynajmniej raz miał okazję spróbować tej przyjemności. Dobrze znana okolica, pokonywana na co dzień samochodem lub środkami komunikacji miejskiej nabiera nowych barw. Do rowerowej wyprawy, szczególnie z najmłodszymi, trzeba się jednak odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się na rodzinną wycieczkę rowerową?

Rodzinna wyprawa rowerowa, szczególnie z małymi dziećmi, stanowi często duże wyzwanie. Równie istotne są trzy rzeczy. Pierwsza to dobrze zaplanowana trasa, która omija wszystkie ruchliwe ulice i nie jest zbyt trudna, dostosowana do umiejętności i poziomu wytrenowania wszystkich jej uczestników. Na pewno nie powinna więc być zbyt długa i górzysta.
Druga ważna kwestia to właściwe przygotowanie roweru. Dobrze przygotowany rower to przede wszystkim sprawny rower, a więc sprawdzony podczas kompleksowego, przedsezonowego przeglądu, z perfekcyjnie działającymi hamulcami i przerzutkami, dobrze napompowanymi oponami i ustawiony do naszego wzrostu. W rowerze wycieczkowym nie powinno także zabraknąć błotników, bagażnika, odblasków, oświetlenia i dzwonka (dwie ostatnie pozycje są wymagane przez kodeks ruchu drogowego).
Trzecia sprawa, o której nie wolno nam zapomnieć to właściwe wyposażenie rowerzysty. W myśl zasady, że „przezorny zawsze ubezpieczony” uniwersalny zestaw podstawowych narzędzi, pompka, zapasowe dętki i łyżki do opon to drobiazgi, które zawsze trzeba mieć przy sobie. Nie powinniśmy również zapominać o kasku, który co prawda nie jest obowiązkowy, ale w wielu sytuacjach może po prostu uratować życie. Na rower trzeba się także odpowiednio ubrać. Obcisła, poliestrowa odzież zawodników startujących w wyścigach nie jest koniecznością 😉 Zwykła, sportowa, oddychająca koszulka też dobrze sprawdzi się podczas rodzinnych przejażdżek. Ważne, aby unikać bawełnianych t-shirtów, które bardzo nasiąkają potem i powoli schną, co jest szczególnie nieprzyjemne podczas wznawiania wyprawy po krótkiej przerwie. W plecaku lub sakwie rowerowej nie powinno zabraknąć także kurtki przeciwdeszczowej oraz bananów lub batonów. I na koniec jeszcze jedno – pamiętajmy o wodzie. Nawet podczas krótkich wycieczek rowerowych uzupełnianie płynów jest bardzo ważne. Dziś do większości rowerów łatwo możemy przymocować koszyczek na bidon, tak więc zabranie ze sobą niezbędnej ilości picia, które zawsze jest w zasięgu ręki nie jest żadnym problemem.

 

Wpis powstał przy współpracy z firmą Windsport.
www.windsport.pl