Akcja Czyste Tatry

Chyba nie trzeba jej przedstawiać. Idea czystych gór i szlaków bez śmieci jest mi bardzo bliska. Dlatego chyba nikogo nie dziwi,że co roku biorę w niej udział. Zdecydowanie podoba mi się taka forma edukacji, połączona z jednoczesnym zrobieniem czegoś dobrego dla otaczającego nas środowiska. Każdy turysta kochający góry i szanujący przyrodę zgodzi się ze mną, że nie ma nic bardziej irytującego niż „niespodzianki” na szlakach w postaci śmieci: papierów, butelek, opakowań po spożytym posiłku, a nawet części ubrań (tak, to też osobiście znalazłam przy szlaku na Nosal), zużytych baterii, czy sprzętu agd. 

Geneza całego projektu jest opublikowana na oficjalnej stronie Czyste Tatry i chyba nie ma powodów i potrzeby, by ją tutaj powielać i przytaczać. Warto zarezerwować sobie ostatni weekend czerwca i pojawić się tam tak tłumnie, jak co roku pojawiamy się w kwietniu pstrykać zdjęcia krokusom na tatrzańskich polanach i w górskich dolinach.

Ruszyła rejestracja na Czyste Tatry edycja 2018

Aby wziąć udział w akcji sprzątania Tatr nie trzeba nic płacić! Wystarczy mieć chęci i w odpowiednim terminie pojawić się w Zakopanym, by odebrać pakiet startowy i wyruszyć na szlak. Oczywiście dzieciaki muszą mieć opiekę! Pamiętajcie, że to góry, więc niepełnoletni powinni mieć świadomość zagrożeń, jakie mogą ich spotkać. Przy okazji wyjścia na Nosal sama przeżyłam gwałtowne załamanie pogody, burzę oraz masakryczną wręcz ulewę. Zdaję sobie więc sprawę z tego, że nawet w takiej chwili trzeba myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie.

Co należy zrobić, żeby wziąć udział w akcji Czyste Tatry?

Rejestracja

Powyższy link skieruje Was na stronę, gdzie można dokonać rejestracji. Przeczytajcie uważnie warunki i KONIECZNIE WYBIERZCIE SWÓJ SZLAK. Jest to konieczne przy rejestracji, ponieważ część szlaków posiada limit wolontariuszy! Potem czeka nas tylko niecierpliwe wyczekiwanie terminu rozpoczęcia wydarzenia.

Dlaczego zachęcam do sprzątania Tatr?

Powodów mogę znaleźć wiele, ale chyba najważniejszym jest to, że ta akcja jest po prostu bliska mojemu sercu. I to niekoniecznie dlatego, że kocham góry. Chyba raczej chodzi o walory edukacyjne, o których już wspominałam. Przy opisie logotypu wrzuconego na naszego instagrama napisałam: 

Dzieci od małego uczymy czystości, uczmy je też szacunku do otaczającego nas świata i przyrody. 

Dlatego właśnie Przetarte szlaki całym sercem wspierają akcję Czyste Tatry.

czyste-tatry_logo