Zaczęła się szkoła.

Wrzesień w pełni. Ustalono już plan lekcji i do codzienności dnia znów dołączyły szkolne obowiązki. Trzeba wcześniej wstawać i wczesniej kłaść się spać, żeby odpocząć przed kolejnym, wyczerpującym dniem nauki. Nauka nie polega jednak tylko na ślęczeniu nad książkami i zeszytami, a przynajmniej w moim przekonaniu nie powinna polegać. O ile jeszcze dzieci jakiś przedmiot lubią, zwykle z wiedzą w jego zakresie nie ma problemu, jeśli jednak przedmiot nie jest lubiany zwykle oceny nie są zadowalające, a sam udział w lekcji jest dla dziecka frustrującym przeżyciem.

Jak nakłonić dziecko do nauki niechcianego przedmiotu?

Samo czytanie podręczników i odrabianie lekcji to nuda! Dlatego coraz częściej nauczyciele starają się urozmaicić zajęcia różnego rodzaju dodatkowymi formami zdobywania wiedzy. Pomysłów jest mnóstwo: filmy i interaktywne prezentacje, zapraszanie tematycznych gości na spotkania podczas lecji i poza nią, wyjścia do muzeów też są już na porządku „dziennym”. Jednak to wszystko może być tylko uatrakcyjnieniem programy, natomiast nie ma pewności, czy zainteresuje dzieciaki na tyle, by zachęcić je do samodzielnego poszukiwania wiedzy z danego tematu. 

U nas tak własnie jest z historią. To chyba najbardziej nieulubiony przedmiot Bączka. I ani ja, ani on nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak jest. Nie jest to wina nauczyciela, nie jest to wina programu, który obowiązuje przecież w całej Polsce i dla wszystkich roczników jest taki sam. Po prostu – historia jest naszą piętą achillesową. I coś trzeba zrobić, żeby to zmienić. Tylko co?

Klocki LEGO nie tylko do zabawy

Bączek uwielbia klocki LEGO. Dzięki nim ćwiczyliśmy matematykę, dzięki nim ćwiczymy kreatywność, budując z nich nie tylko skomplikowane budowle i światy, które mamy w głowach, ale i wykorzystujemy elementy LEGO do wielu zadań domowych z różnych innych przedmiotów. Przykład? Proszę bardzo:

  • na przyrodę tworzyliśmy mapę 3d z lego
  • na plastykę budowaliśmy formy do odrysowywania
  • na język polski tworzyliśmy litery alfabetu

Mnogość zestawów, jakie posiada Bączek i kreatywne pomysły są z pewnością motywatorem wielu rozmów z pozoru w ogóle nie związanych z tymi duńskimi zabawkami. Odkąd pamiętam (a pamiętam, jeszcze ze swoich czasów dziecięcych) LEGO wyróżniało się wśród innych zabawek. Chodziło o to „coś więcej” co te zwykłe klocki sobą prezentują – to, czym są i czym przy odrobinie naszego czasu mogą się stać. LEGO zawsze stawiało na jakość i pomysł i doskonale wpasowywało się w trendy. Widać to chociażby po ich ostatnich katalogach – LEGO Harry Potter, LEGO Władca Pierścieni, LEGO City, LEGO Star Wars, czy LEGO Nexo Knights…

HistoryLand w Krakowie

Wielokrotnie w Polsce i w samym Krakowie organizowane były wystawy z klockami LEGO w roli głównej. Nie tak dawno temu gościliśmy wystawę robotów z LEGO, a wcześniej ogromną wystawę makiet i budowli wykonanych z tych niewielkich rozmiarami prostopodłoscianów. Obydwie ukazały ogromm możliwości, jakie niesie ze sobą kreatywność w zabawie: makiety miejsc i budowli, również tych znanych z realnego życia, modele statków kosmicznych i samolotów w skali 1:10. Podczas prezentacji widać dbałość o każdy szczegół. O tej ostatniej możecie poczytać tutaj <wystawa LEGO w Krakowie>.

Jak tylko usłyszałam, że w Krakowie powstaje Historyland natychmiast zainteresowałam się tematem!

Makieta z Bitwy pod Grunwaldem zbudowanej z klocków LEGO o powierzni 200 m kw, makieta Bitwo pod Oliwą, klasztor na Jasnej Górze to tylko niektóre z historycznych momentów, jakie zobaczymy w Historylandzie. A do tego multimedialne rozwiązania, które pozwolą nie tylko oglądać, ale i uczestniczyć w prezentowanych bitwach! Już samo to brzmi zachęcająco, a dalej jest jeszcze ciekawiej 😉 Jesli nie mieliście nigdy okazji sprawdzić na własnej skórze czym jest VR – Wirtualna Rzeczywistość – to tutaj taką okazję mieć będziecie. Nakładając specjalne okulary znajdziecie się w samym środku trwającej bitwy lub będziecie mogli zatopić się w oglądaniu na żywo prezentowanych obiektów. 

Organizoatorzy zapewniają moc atrakcji i tematów związanych z historią Polski od samego jej powstania. Będzie osada w Biskupinie, Stocznia Gdańska, obrona Westerplatte i krakowskie Sukiennice… Taka lekcja historii z pewnością na długo zostanie w głowach naszym dzieciom. A ile przy tym zabawy?!

Otwarcie Historylandu

Wielkie otwarcie multimedialnej wystawy historycznej z klocków LEGO nastąpi już w ostatni weekend września. Ale już teraz można rezerwować miejsca i bilety. 

Rezerwacji i zakupu można dokonać bezpośrednio na stronie Historylandu: https://historyland.pl/bilety/

My z Bączkiem idziemy w pierwszy weekend. Wierzę, że dzięki takiemu rozwiązaniu Bączek przekona się do historii, bo do LEGO już nie musi!

Więcej info na stronie: https://historyland.pl

Artykuł sponsorowany. Zdjęcia pochodzą ze strony https://historyland.pl.