Zwykle nie jestem osobą, która podejmuje decyzje impulsywnie, ale nasz wyjazd do Pragi był dokładnie taką decyzją. Wszystko zaczęło się od niewinnej, porannej rozmowy przy kawie, a zakończyło rezerwacją przejazdu Polskim Busem na trasie Kraków – Praga – Kraków oraz wstępną rezerwacją noclegu w Pradze. Dlatego dla wszystkich, którzy chcieliby wybrać się z dziećmi do Pragi (choć niekoniecznie z dziećmi) dedykuję ten cykl (Praga z dzieckiem na weekend).

Po pierwsze: rezerwacja przejazdu do Pragi

Ja skorzystałam z oferty Polskiego Busa, który proponował bilet dla jednej osoby tam i z powrotem w cenie ok 60 zł. Oczywiście wiązało się to z tym, że niemal 8 godzin musieliśmy spędzić w autobusie, ale inne alternatywy przejazdu, w tym LeoBus i LeoExpress wiązały się z dużo wyższymi kosztami i przesiadkami. O ie to drugie nie stanowiłoby problemu, o tyle to pierwsze było dla mnie istotne, jako, że zaraz po powrocie do kraju czekały mnie przedświąteczne zakupy. Ponieważ ostatnie informacje wskazują na to, że Polskiego Busa przejmie jego niemiecki odpowiednik – Flix Bus, który niestety ma dużo droższe przewozy przed wyjazdem polecam zerknąć jeszcze na czeskiego przewoźnika, który ma połączenia z Pragą z wielu miast w Polsce – Leo Express.

Zarezerwuj bilet – Polski Bus Zarezerwuj bilet LEOExpress  

Po drugie: rezerwacja noclegu w Pradze

Jeśli noclegi w Polsce to nocowanie.pl, a jeśli noclegi zagranicą, to booking.com. Cenię sobie ten serwis za kilka rzeczy, między innymi rzetelne opinie oraz możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji. Dzięki tym dwóm atutom udało mi się dość szybko znaleźć nocleg dla 4 osób na dwie noce w pokoju z łazienką i aneksem kuchennym za 250 zł. To naprawdę niedrogo biorąc pod uwagę, że Praga należy do miast najchętniej odwiedzanych w Europie, a roczna ilość turystów odwiedzających Pragę jest 3 razy większa niż turystów odwiedzających nasz rodzinny Kraków.

Jeśli chcesz skorzystać z booking.com to możesz zarejestrować się przez link afiliacyjny, dzięki czemu oboje otrzymamy po 50 zł do wykorzystania podczas płatności za rezerwację. Wystarczy, że skorzystasz z przekierowania:  > BOOKING.COM

Po trzecie: opracowanie planu wycieczki po Pradze

Tak naprawdę najważniejszy dla mnie jest zawsze komfort zwiedzania. Czasem lubię wszystko dokładnie obejrzeć, a czasem aż mnie nosi tylko dlatego, że chcę zobaczyć pobieżnie, ale wszystko. Biorąc pod uwagę, że główną atrakcją naszego wyjazdu miał być Świąteczny Jarmark na Starym Mieście, a nie opłacało nam się jechać na jeden dzień postanowiliśmy przyjrzeć się Pradze nieco bliżej. Stąd tak naprawdę pomysł, aby jechać we czwartek i wrócić w sobotę, bo dawało nam to niemal całe 2 dni zwiedzania.

O tym, co chcemy zobaczyć i jak się do tego przygotowujemy pisałam tutaj

Oczywiście i życie i pogoda zweryfikowała nasze plany, dlatego cieszyłam się, że nie zdecydowaliśmy się na pakiet wycieczki zorganizowanej z groupona, która choć ciekawa i wypełniona pod względem programu byłaby dla nas zbyt forsowna. 

Po czwarte: ubezpieczenie turystyczne

Nie wiem, czy korzystacie, ale ja tak. Może nie zawsze, może nie przy każdym wyjeździe, ale w tym konkretnym przypadku dodatkowe ubezpieczenie było dla mnie sprawą istotną. Po  pierwsze dlatego, że wyjazd organizowałam sama, a po drugie dlatego, że prócz ubezpieczenia NNW daje ono szereg innych możliwości z ubezpieczeniem bagażu od zagubienia i kradzieży, czy ubezpieczeniem na wypadek wybuchu wojny lub ataku terrorystycznego. To wcale nie jest takie nieprawdopodobne biorąc pod uwagę zeszłoroczne wydarzenia w Berlinie. Nigdy nikogo nie namawiam do bezsensownego wydawania pieniędzy, ale jeśli nie jedziemy na wyjazd zorganizowany warto pamiętać, że Wasze codzienne ubezpieczenie może w pewnych konkretnych przypadkach nie obowiązywać. A leczenie za granicą może być bardzo kosztowne.

Po piąte: przygotowanie do wyjazdu do Pragi

Nie będę wypisywać Wam, jakie ciuchy należy ze sobą zabrać. Choć napomknę, że u mnie liczy się wygoda i ciepło. Ponieważ nasz wyjazd wypadł w grudniu i do końca nie było wiadomo, jak bardzo Praga będzie zaśnieżona (okazało się, że w ogóle nie była) w naszej walizce przeważyły ciepłe swetry i spodnie podbite polarem. 

Warto jednak pamiętać, że walizka z ciuchami to nie wszystko. O ile w momencie, gdy zapomnimy przysłowiowej szczoteczki do zębów, wystarczy wejść do sklepu i takową zakupić o tyle są rzeczy, które ze sobą możemy, a nawet powinniśmy zabrać i o nich nie zapomnieć!

Dowód osobisty

Jest podstawowym dokumentem, który obowiązuje obcokrajowców z krajów UE i Strefy Schoengen. Bez dowodu nie możemy przekroczyć granicy! 

Korony Czeskie

W Czechach są główną walutą, choć z moich obserwacji wynika, że równie dobrze w centrum posługiwać się można EURO. Ceny są zbliżone do cen w Polsce – mnie obowiązywał przelicznik 10 CZK – 1,67 zł

Mapa Pragi

Oczywiście, że mapę można kupić lub postarać się o bezpłatny egzemplarz w Informacji Turystycznej, ale ja postanowiłam przygotować się na ten pierwszy raz dość dokładnie. Wyszukałam sobie w sieci mapę połączeń metra, która na wstępie dużo mi ułatwiła. Możecie skorzystać z tej samej lub po prostu poszukać innej: MAPA METRO PRAGA

Aplikacje na komórkę

Skorzystałam ze sklepu Play i ściągnęłam kilka appek z Pragą w tle. Tak naprawdę sprawdziły mi się dwie – Kraina Opowieści oraz Plan miasta offline, który doskonale się przydał, jak okazało się, że mój operator nie udźwignął kwestii internetu w roamingu.

***

Mam nadzieję, że moje doświadczenia pomogą Wam w przygotowaniu idealnego wyjazdu i ułatwią planowanie weekendowego wypadu do Pragi z dzieciakami. W kolejnych odsłonach cyklu napiszę nieco więcej naszych praskich przygodachi podziele się zdjęciami, jakie zrobiłam.