Podstawą biwakowania jest namiot. Dlaczego? Ponieważ musi nas dobrze chronić przed zimnem, gorącem, wodą, powinien być w miarę lekki, jeśli będziemy go przenosić oraz jak najbardziej funkcjonalny. Oczywiście są namioty i namioty 😉 Wchodząc do sklepu, czy to stacjonarnego, czy internetowego od razu widać, że pomimo względnie podobnego wyglądu różnią się ceną, a co za tym idzie – parametrami. Jak wybrać namiot na rodzinne biwakowanie? Przejrzałam naprawdę mnóstwo stron, wpisów blogowych, byłam w kilku sklepach osobiście porozmawiać ze sprzedawcami. Ufff… Powiem Wam szczerze, że dużo tego. Nawet nie myślałam, że jeden mały namiot to tyle informacji. Co zatem przy wyborze namiotu jest ważne?

Jak wybrać namiot: Miejsce biwaku

Pierwsze o co zapytano mnie właściwie w każdym stacjonarnym sklepie to miejsce biwaku. Zanim zaczniemy się zastanawiać jaki namiot wybierzemy musimy wiedzieć gdzie i w jaki sosób będziemy z niego korzystać. Jeśli planujemy wędrować – musi być lekki; jeśli planujemy przebywać wysoko w górach – musi być trwały i w miarę stabilny, jeśli ma pomieścić całą rodzinę – musi być względnie duży, żeby zachować komfort… Pod tym względem zakup nowego namiotu powinien być szczególnie dobrze przemyślany. Opisy namiotów w sklepach mogą nam zasugerować najlepsze ich wykorzystanie. Możemy zatem mieć namiot plażowy, wędkarski, kampingowy, trekkingowy i wyprawowy.

Jak wybrać namiot: Wielkość namiotu

Dostępne na rynku namioty są tak różne pod względem wielkości, że o właściwie od nas zależy na co się zdecydujemy. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że im więcej osób namiot ma pomieścić, tym większy i cięższy będzie. Dlatego nasz wybór nie może być „na wyrost”, chyba, że planujemy na miejsce biwaku dojechać samochodem, a nie taszczyć swojego „spania’ jak żółw – na plecach. Pamiętajmy, że w większym namiocie śpi się bardziej komfortowo!

Jak wybrać namiot: Kształt

Zdjęcia pokazują, że namiot namiotowi nierówny. Na co wpływa kształt namiotu? Na przykład na wagę, szybkość rozłożenia oraz ogólne parametry naszego zakupu. Wyróżniłam sobie 3 typy namiotów:
• Tunelowy
• Igloo
• Chatkę
• Pop up

Namioty tunelowe

Namioty tunelowe rozkłada się bardzo łatwo. Ich cechą podstawową jest dobra wentylacja oraz dobry stosunek przestrzeni do konstrukcji. Nadają się na duże wysokości, gdzie wieje silny wiatr, ponieważ są bardzo stabilne.

Namioty typu Igloo

Namioty typu igloo – tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Wszystko zależy od ilości pałąków – masztów, jakie namiot posiada. Jednopałąkowe (jednomasztowe) zazwyczaj są małe i lekkie, ale ich stabilność jest niewielka. Zdecydowanie nadają się w miejsca osłonięte od wiatru, a do ich rozłożenia potrzebne są szpilki lub śledzie. Dwupałąkowe (dwumasztowe) namioty typu igloo są chyba najczęściej spotykane i najwięcej jest ich również w sklepach. Są bardzo praktyczne chociaż istnieje potrzeba wzmocnienia ich stabilności szpilkami. Część modeli posiada też stelaż, dzięki któremu rozłożenie namiotu jest szybkie i właściwie nie przysparza wielkich trudności.

Namioty w kształcie chatki

Chatki są mało praktyczne. Ich rozłożenie zajmuje dużo czasu, ponieważ trzeba dodatkowo wzmacniać je śledziami. Są mało stabilne. Zdecydowanie nie nadają się na krótką, jednonocną wyprawę. Są też obecnie najmniej popularne i powoli takich namiotów na kampingach, biwakach i polach namiotowych spotykamy najmniej.

Namioty samorozkładające pop up

Namioty typu Pop up zazwyczaj są samo rozkładalne. Wystarczy je położyć i już! Ale niestety szybkość rozłożenia namiotu i jego wykonanie to jedno, a pozostałe paramerty to drugie. Nie widziałam pop upa wykonanego z naprawdę dobrej jakości materiału wodoszczelnego. Zwykle są składane „do koła”, co sprawia, że są niewygodne w transporcie. Może nadają się na krótkie wypady, ale chyba tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że nas nie spotka nieprzewidziane załamanie pogody i ulewa, czy burza.

Odporność na warunki atmosferyczne

Jak wybrać namiot: Materiał

Przy wyborze namiotu istotny jest nie tylko materiał powłoki, ale również materiał podłogi i stelażu. Wszystko to bowiem znacząco wpływa na komfort użytkowania. Powłoka, poza nieprzemakalnością powinna być także odporna na słońce. Podłoga musi być trwała, najlepiej wykonana ze wzmacnianego poliestru lub nylonu. Powinna mieć też większy współczynnik nieprzemakalności. A stelaż… Cóż. Miękki stelaż nie zagwarantuje stabilności i to nie tylko podczas wiatru, czy ulewy…

Jak wybrać namiot: Nieprzemakalność

Nieprzemakalność to parametr, który określa, wysokość słupa wody, którą jest w stanie wytrzymać 10 cm materiału. Nieprzemakalny namiot to taki, który ma powyżej 2000 mm wzwyż. I to chodzi nie tylko o ściany i dach, ale również o podłogę 

Jak wybrać namiot: Słońce

Promienie UV są głównym czynnikiem atmosferycznym niszczącym powłokę namiotu. Poza tym pamiętajmy, że kolorystyka też ma tutaj dużo do powiedzenia – ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne. Kolory blakną, materiał niszczeje, a w namiocie upał niczym w szklarni.

Jak wybrać namiot: Ilość powłok

Są namiotu jednopowłokowe i dwupowłokowe. Dlaczego te dwupowłokowe są lepsze? Ponieważ zabezpieczają przed skraplaniem pary wodnej wewnątrz namiotu. Wewnętrzna warstwa to najczęściej siateczka, a zewnętrzna to tropik. Jednopowłokowe namioty na dłuższą metę nie nadają się na dalekie i wymagające wyprawy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając namiot?

Szwy

Jeśli bierzemy namiot, naciągamy go i widzimy szwy, to lepiej jednak wybrać inny model. Słabe szwy mogą „puścić” w najmniej odpowiednim momencie, a chyba nie zależy nam na tym, aby podczas wichury nagle zostać bez przysłowiowego dachu nad głową?

Detale

Zamki – plastikowe szybko się zużyją. Detale wbrew pozorom też są bardzo istotne. Odblaski, klamerki, czy kieszonki powinny być dobrze przytwierdzone.

Wentylacja

Mają zdecydowanie gorszą wentylację, ponieważ nie mają oddzielnych warstw sypialni i tropiku.

Nasz wybór

Trochę pomyślałam co i jak i ostatecznie nasz wybór padł na dwuosobowy namiot Chinook. W miarę lekki, prosty w obsłudze i co chyba najważniejsze – mieści się w naszym budżecie. Tak więc kwestię namiotu mam załatwioną. Bo przy okazji zerknęłam na śpiwory, jako że ja posiadam swój, a Bączek nie, to i on wybrał coś dla siebie i oczywiście karimaty, bo te się zawsze przydają nie tylko do spania 

Tak więc mamy już namiot, śpiwory i karimaty. Co teraz?

***

Wpis powstał przy współpracy z markami: 

Republika Sportu

spokey logo