Niepołomice.

Miejscowość położona około 30 km od Krakowa słynąca z tego, że w czasach Jagiellonów stała się drugą po Wawelu siedzibą królewską. Do dzisiaj główną atrakcją tego niewielkiego miasteczka jest kompleks zamkowy, w którym prócz muzeum mieści się teraz kawiarnia oraz hotel. Poza samym zamkiem, połączonym z ogrodami królowej Bony oraz specjalnie przygotowaną Osadą Podegrodzie Niepołomice mogą pochwalić się kilkoma innymi ciekawymi i wartymi uwagi miejscami. Jak na tak niewielką miejscowość, okazuje się, że atrakcji jest tam całkiem sporo – ot w sam raz na jednodniowy wyjazd w plener. 

7 miejsc, które warto zobaczyć w Niepołomicach.

 

Kompleks zamkowy

Historia niepołomickiego zamku sięga XIV w. Kazimierz Wielki najprawdopodobniej stojący już od lat wcześniejszych zamek uznał za drugą, po Krakowie siedzibę królów Polski. Wielokrotnie przebudowywany i przechodzący z rąk do rąk marniał i niszczał. Dopiero po roku 1989 udało się rozpocząć odrestaurowywanie tej przepięknej budowli. Ostatecznie w roku 2007 Zamek w Niepołomicach został ponownie oddany do użytku. Mieści się w nim aktualnie muzeum, centrum konferencyjne, restauracja oraz hotel. 

Wejście na dziedziniec zamkowy jest bezpłatne. Warto tutaj zaglądnąć i przywitać się ze Stańczykiem, obejrzeć dwie stojące po skosie do siebie armaty i poszukać księgi pamięci, do której odwiedzający mogą wrzucić pieniądze przeznaczone na prace remontowe tego obiektu. 

Wejście do muzeum wiąże się z opłatami. Warto sprawdzić aktualności na stronie internetowej: Muzeum w Niepołomicach.

Osada Podegrodzie

Rekonstrukcja typu skansen, składająca się z trzech oryginalnie zachowanych, stuletnich chat z okolic Niepołomic. Teren osady jest ogrodzony i odbywają się tutaj spotkania plenerowe. Wystrój tego miejsca nawiązuje do staropolskich lokalnych tradycji. Podczas odbywających się na terenie Zamku w Niepołomicach imprez plenerowych można zwiedzić osadę i zapoznać się z regionem i jego tradycjami.

Ogrody królowej Bony

Rozciągają się od murów zamkowych, aż po podzamkową osadę. Niskopienne i doskonale przycięte krzewy tworzą klimat tego miejsca i wyglądają naprawdę świetnie. Część ogrodów pozostaje zamknięta dla zwiedzających, ale cześć można zwiedzić. A nawet te zamknięte mogą cieszyć oczy 😉

Ciekawostka: W renesansie ogrody tworzyło się z kwiatów, ziół i warzyw. Dzisiejsze renesansowe ogrody królowej Bony w Niepołomicach tworzą krzewy bukszpanu, grab i trawy.

Obserwatorium i Planetarium

Niepołomice to kolejne z miast małopolski, które może pochwalić się posiadaniem obserwatorium i planetarium. Po Koninkach (Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze), Lubomirze, Rzepienniku (prywatne obserwatorium) mieliśmy okazję zapoznać się z tym, co oferuje MOA (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne) w Niepołomicach. Samo miejsce jest po prostu nieziemskie – niewielkie, ale posiadające swój klimat. Oferta dopasowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i do grup. Pamiętajcie tylko, że obserwatorium nie działa w niedziele.

Więcej o ofercie MOA dowiecie się z ich strony www: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne

Żelazny Rycerz

Przy parkingu Hotelu w niepołomickim zamku znajduje się figura metalowego (stalowego) rycerza. Nie wiem po co ją tam ustawiono, ani kto to uczynił. Nie wiem, kto jest jej autorem. Ale wiem, że z pewnością stanowi jedną z atrakcji tego miejsca. Być w Niepołomicach i nie zrobić sobie zdjęcia z rycerzem – to po prostu się nie godzi…

Kopiec Grunwaldzki

Z samego Rynku w Niepołomicach do Kopca Grunwaldzkiego jest kilometr na piechotę. Taki spacer w sam raz na mniej upalny dzień. Droga jest łatwa, właściwie cały czas idziemy chodnikiem, a co najważniejsze – cała trasa jest doskonale oznaczona. Dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do codziennego widoku Kopca Kościuszki, niepołomicki Kopiec Grunwaldzki pewni nie zrobi jakiegoś szczególnego wrażenia. Jest to usypany sztucznie na naturalnym wzniesieniu (Wężowa Góra – 212 m.n.p.m.) hałd ziemi, który upamiętnia 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem. Pod samym kopcem znajdziemy niewielki plac zabaw i ławeczki – fajne miejsce na odpoczynek po 20 minutowym spacerze. 

Ciekawostka: Po prawej na Grunwaldzkiej mijamy budynek Ochotniczej Straży Pożarnej – nam udało się zobaczyć samochody strażackie 😉 Dla młodych odkrywców z pewnością nie lada gratka.

Puszcza Niepołomicka

Kompleks leśny obejmujący obszar 11 tysięcy hektarów. Chyba najpiękniejszy taki obszar leśny w okolicy Krakowa. Puszcza Niepołomicka słynie z największego w całej Małopolsce kompleksu bagiennego, wielu tematycznych szlaków oraz żubrów. Na jej obszarze znajduje się rezerwat ścisły, chroniący te piękne zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Poza nim jest jeszcze 6 innych rezerwatów, dzięki którym w środowisku naturalnym możemy obserwować wiele gatunków roślin i zwierząt, których nigdzie indziej nie zobaczymy. Jednak lasy niepołomickie to nie tylko rezerwaty chroniące przyrodę. To również doskonałe miejsce na spacer, wycieczkę rowerową, czy piknik.

Więcej o samej puszczy na stronie: http://www.puszczaniepolomicka.pl 

Jak dojechać do Niepołomic?