Chciałam napisać, że zima nie służy wycieczkom, ale to przecież nieprawda. Przenikliwe zimno może nie służyć wycieczkom w plener, ale to nie znaczy, że mamy spoczywać w błogostanie telewizyjno-komórkowo-domowym. Skorzystaliśmy z oferty Grouponu i wybraliśmy się w niedzielę do Muzeum Figur Woskowych w Krakowie. 

O muzeum

Muzeum mieści się w samym centrum miasta, na Rynku Głównym. Zajmuje przyziemie jednej z przepięknych kamienic Starego Miasta. Na wzór tych najbardziej znanych muzeów figur woskowych znajdują się w nim postaci, które odegrały znaczącą rolę historyczną lub polityczną na scenie narodowej i międzynarodowej. Powstało stosunkowo niedawno, bo w lipcu 2016 roku.

Figury

W chwili obecnej muzeum możemy zobaczyć Matkę Teresę z Kalkuty, znanych papieży (Jan Paweł II, Benedykt XVI i Papież Franciszek), czy księdza Rydzyka. Nie jest to jednak muzeum skupione tylko na postaciach kościelnych. Poza tymi znanymi osobami możemy zobaczyć w muzeum figury państwa Kaczyńskich i Kwaśniewskich, postać Jurka Owsiaka, Wojciecha Jaruzelskiego, Marcina Gortata, Agnieszki Radwańskiej, Adama Małysza, czy choćby Roberta Lewandowskiego. 

Oprócz postaci realnych, mamy również salę poświęconą postaciom filmowym, jak choćby postaci ze wspaniałej serii Piraci z Karaibów, czy Avatar. Świetny jest też Zgredek (Harry Potter i Komnata Tajemnic), jednak w niedzielę znajdował się nie na sali, a w witrynie, która zachęca do odwiedzenia wnętrza.

Ciekawostki

Przy niektórych figurach znajduje się fotokomórka, która uruchamia oprawę dźwiękową. Przy Owsiaku usłyszymy jego głos, wołający do udziału w finale Wielkiej  Orkiestry Świątecznej Pomocy. Efekt niezapomniany. Super! 

W wąskim przejściu pomiędzy salami stoją milicjanci. Ormowcy nawiązują do wcześniejszej postaci ks. Jerzego Popiołuszki. Dodatkowym atutem jest to, że korytarz jest lustrzany, więc efekt przejścia jest piorunujący. Doskonale sprawdza się również przy okazji robienia „selfie”.

Dojazd

Na Rynek Główny w Krakowie właściwie każdy trafi. Muzeum mieści się pod numerem 34 i wchodzi się do niego bezpośrednio z płyty Rynku. 

Problemem może być parking. Jeśli mieszkacie w Krakowie chyba najlepiej na Rynek dojechać komunikacją miejską. Jeśli jednak wybierzecie samochód musicie liczyć się z tym, że z parkingiem może być różnie. W weekend, kiedy nie obowiązuje płatność za postój do wyboru są uliczki okalające Stare Miasto. Oczywiście sam Rynek Główny jest zamknięty dla ruchu samochodowego, ale my podjechaliśmy na ul. Rajską i z miejscem do zaparkowania problemu nie było, a piechotą na Rynek doszliśmy w niecałe 10 minut. 

Cennik i informacje przydatne

Zwiedzanie wystawy trwa około 30 minut. Tyle zajmuje spokojne, metodyczne przejście wszystkich sal. Spokojnie można wejść tam z dziećmi. Przy kasie jest nawet informacja, że dzieci do 150 zm wchodzą za free 🙂

Na stronie internetowej Polonia Wax Museum cennika nie znajdziecie. 

Wejście dla osoby dorosłej to koszt 35 zł, dla dziecka 20 zł. Ja skorzystałam z oferty na portalu Groupon <link> [link nieaktywny, ponieważ oferta na grouponie wygasła], gdzie za bilet zapłaciłam całe 20  zł, a więc nieco mniej niż przewiduje cennik. 

Czy było warto? Oczywiście, że tak! Powiem więcej: chętnie odwiedzę to miejsce jeszcze raz, gdy figur będzie więcej lub będą inne. Muzeum chce się rozwijać, więc warto zalajkować ich fejsbukowy profil, żeby śledzić nowości.