Jak przygotować się na biwak? Wszystko o biwakowaniu.

biwak

Niespodzianek ciąg dalszy. Bączek zafascynowany opowieściami kolegów postanowił namówić mnie na biwak. I szczerze mówiąc z jednej strony się cieszę, bo to coś nowego, nowa przygoda, ale z drugiej… O biwakowaniu wiem tyle, co nic. Znaczy niewiele. Dlatego pojawił się pomysł na nowy cykl: Wszystko o biwakowaniu. Zaczynamy od zera, a więć: Jak przygotować się do biwaku?

Czym jest biwak?

Biwak to prowizoryczny obóz. Ci, którzy mieli cokolwiek wspólnego z harcerstwem na pewno wiedzą, jak to wygląda – namioty w lesie, woda ze strumyczka, jedzenie z ogniska… Współcześnie jednak jest wiele udogodnień i z pewnością moje wyobrażenie o biwaku mocno różni się od tego, co proponuje dzisiejsze tu i teraz. Namioty są lżejsze, zamiast ogniska można mieć butlę z gazem, a zamiast Konserwy Turystycznej – wołowinę w sosie 
Pozostańmy jednak przy tym, że biwak wiąże się z nocowaniem w namiocie, niemal pod gołym niebem, bez prądu, gazu, łazienki i tego wszystkiego, co zazwyczaj podczas noclegów mamy.

Gdzie można biwakować?

Na pewno tylko w wyraźnie do tego wyznaczonych miejscach. Podobnie, jak z ogniskami, których palić wszędzie nie możemy, o czym pisałam w poście w Wakacyjnym Poradniku. Na pewno biwakować nie można w Parkach Narodowych, w lasach państwowych (w prywatnych zresztą też nie) oraz na plaży (tak, myślałam i o tym, ale niestety to się nie uda). W związku z tym, że Prawo Polskie dopuszcza biwakowanie jedynie w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, pozostaje nam wybrać się na znajome bardzo tereny, na przykład na camping. Tych wbrew pozorom wcale nie jest mało i z pewnością każdy i mnie i bardziej zaprawiony w koczowniczym życiu znajdzie coś dla siebie.

Jak przygotować się na biwak?

No i tu zaczynają się schody, bo okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. O ile nie wybieramy się pod namiot do własnego ogródka, czy też na działkę, to sprawa skompletowania ekwipunku i rozsądnego spakowania się naprawdę spędza sen z powiek.
Poszukałam trochę w sieci i znalazłam kilka porad, między innymi właśnie o tym w jaki sposób przygotować się na biwak i co ze sobą zabrać. Ryzyk – fizyk – jak samemu się nie spróbuje, to się nie dowie… Ściągnęłam ze strychu swój samo rozkładający się namiocik typu Iglooo (taka dwójeczka) i teraz się zastanawiam, co dalej.

Co do namiotu?

Na pewno karimata i śpiwór. I latarka. I aż mi się w głowie zakręciło, co jeszcze. Weszłam na stronę Republika Sportu  i zaczęłam kompletować sprzęt. „Bo my nie idziemy na łatwiznę i nie zamierzamy spać w ogródku, tylko na prawdziwym biwaku” – jak to Bączek zapowiedział. Zatem mnie nie pozostało nic innego, tylko przygotować się na spanie w śpiworze, na karimacie, z zagłówkiem, wysmarowana od stóp do głów czymś „przeciwko owadzim”. Chyba, że podpowiecie jakieś praktyczne tricki i pomysły z Waszego biwakowania 

10 thoughts on “Jak przygotować się na biwak? Wszystko o biwakowaniu.

 1. Na razie skupiłam się na temacie spania w namiocie. Generalnie pytań jest sporo:
  1. Lepszy samorozkładalny, czy taki ze śledziami.
  2. Na jakie parametry zwrócić uwagę, jeśli mówimy o jednej / dwóch nocach
  3. Czy wystarczy karimata i śpiwór do spania
  4. Czy można zabezpieczyć namiot przed robactwem? I jak?

 2. Ale z jakich porad skorzystałaś? W sensie co przeczytałaś ciekawego w tych tekstach poradnikowych?

 3. Od małego chciałem iść na biwak, ale jakoś nigdy nie było ku temu dobrej okazji oraz moi rodzice nie za bardzo cieszyli się z tego pomysłu. Z tego też powodu nie mam (niestety) żadnych porad dla Ciebie 🙁

 4. No właśnie my wygód nie potrzebujemy. W sumie szczerze mówiąc chcę spróbować 🙂 Więc to tak też trochę dla mnie 😉 No, ale powiem Ci, że mnogość namiotów, śpiworów i tych wszystkich innych potrzebnych rzeczy mnie przeraziła…

 5. Moje dziecko marzy o biwaku. Moim zdaniem dobry namiot, śpiwór i materac to podstawa. Do tego jeszcze jakaś turystyczna kuchenka, dostęp do wody… nie jest to proste do zorganizowania. Na pewno to nie opcja dla ludzi wygodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *