Przy pętli tramwajowej na krakowskim Salwatorze znajduje się początek naszej wyprawy – Aleja Jerzego Waszyngtona. Pnąca się w górę, zacieniona i spokojna aleja, która prowadzi do celu naszej dzisiejszej wędrówki – na Kopiec Kościuszki. Przepiękne, klimatyczne miejsce, z którego rozciąga się widok niemal na cały Kraków, a przy dobrej pogodzie ze szczytu widać nawet Tatry.

Historia Kopca Kościuszki

Historia tego miejsca sięga roku 1820, kiedy postanowiono uczcić pamięć o Tadeuszu Kościuszko, usypując mu kurhan pamięci. Budowa trwała aż 3 lata, a organem zajmującym się tym miejscem  został Komitet, dziś zwany Komitetem Kopca Kościuszki. W XIX wieku, za czasów panowania Austriaków wokół kopca zbudowano cytadelę. Jeden z wielu fortów (dokładniej Fort 2 „Kościuszko”) obiegających Kraków pierścieniem, stanowiącym wtedy nadgraniczny system obrony monarchii austro-węgierskiej. Historia Kopca Kościuszki jest momentami bardzo burzliwa i warto do niej sięgnąć. W ciekawy sposób przedstawiona jest na oficjalnej stronie Kopca Kościuszki, o tutaj. Warto wspomnieć o roku 1997, kiedy po trwających długo ulewach erozja stoków kopca doprowadziła do czasowego zamknięcia kurhanu. Dzięki staraniom Komitetu oraz Konserwatora Zabytków i Wydziału Nadzoru Budowlanego, które opracowały rzetelne plany naprawy oraz ludziom dobrej woli, sponsorom i sympatykom tego miejsca, którzy zebrali środki pieniężne w 2000 roku zaczęto prace remontowe. Naprawa, podobnie, jak sama budowa trwała aż 3 lata i w końcu 10 listopada 2002 roku Kopiec Kościuszki został ponownie otwarty.

Jak dojechać na Kopiec Kościuszki?

Do Kopca Kościuszki można dotrzeć na 3 sposoby:
– tramwajem
Przystanek końcowy „Salwator” – polecam korzystać z opcji portalu „JAK DOJADĘ” z każdego miejsca w Krakowie 😉 Potem czeka nas wycieczka pod górę – uwaga: droga dobra dla wózków, jednak dla małych samodzielnie już chodzących dzieciaków może być nieco forsowna
– autobusem
Linia 100 oraz 101 – rozkład jazdy na stronach MPK – obydwa dojeżdżają pod sam kopiec
– samochodem
Dojazd pod sam Kopiec Kościuszki od ul. Malczewskiego.
Pod kopcem znajduje się duży parking bezpłatny dla samochodów i autokarów, a przy kasie jest nawet stojak na rowery. 

Co ciekawego jest na Kopcu Kościuszki?

Wejście na sam kopiec wiąże się z zakupieniem w kasie biletu wstępu. Nie są to jakieś szczególnie duże koszty – AKTUALNY CENNIK. Należy pamiętać o tym, że na górze wieje! I to niezależnie od pogody i pory roku. Nawet w lecie na górze jest mniej przyjemnie niż u podstawy kopca. Warto mieć zatem coś, co nas od wiatru osłoni. Poza samym wejściem na kurhan bilet upoważnia nas również do zwiedzenia wystaw umieszczonych w zabudowie twierdzy.
Kopiec Kościuszki to nie tylko miejsce historyczne – kurhan otoczony zabudowaniami fortowymi, jest miejscem doskonałym nie tylko na popołudniowy spacer, ale również ciekawym punktem wypadowym jednodniowej wycieczki. Wyjeżdżając na Wzgórze Bł. Bronisławy możemy również przejść oznaczonym szlakiem zielonym, tzw. „szlakiem Dwóch Kopców”.

Co ciekawego jest na Kopcu poza samym Kopcem?

  1. od wielu lat jest siedzibą radia RMF FM oraz RMF MAXXX. Nic więc dziwnego, że spotkać tam można charakterystyczne żółte samochody
  2. są dni, kiedy wstęp na kopiec jest bezpłatny, jak: 4 luty (dzień urodzin Tadeusza Kościuszki), 24 marca (dzień przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku), 15 października (dzień śmierci Tadeusza Kościuszki)